Menü

Hakkımızda

NASIL BİR SİSTEM

İyi insanları iyi insanlarla evlendirme amacıyla tanıştırma, gerekli aracılık işlerini yapma, evlilik sonrası rehberlik ve danışmanlığı devam ettirmektir.

Ayrıca evlilik öncesi ve sonrası için; “Evlilik Okulu,””Aile Okulu” ve “Anne Baba Okulu” Eğitimlerini vermektir.

 

 

 

Biz Kimiz…Ne yapmak istiyoruz..

 

 

Mutlu Evim Derneği olarak bize; “siz kimsiniz?”, “ne yapmak istiyorsunuz?”, “hangi usullerle çalışıyorsunuz?” şeklinde sorular geliyor. Arkadaşlar bu soruları cevaplamam için; Yönetim Kurulu Başkanı olarak bana havale ettiler. TV’lerde evlilik programlarının çığırından çıktığı, evlilik sitelerinin, alışveriş siteleri gibi yaygınlaştığı günümüzde, bu sorular haklı olarak soruluyor. İnsanlar güvenmek ve tanımak istiyorlar. O halde önce “Mutlu Evim Derneği nasıl kuruldu?”, “nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?” konusunu anlatmam gerek diye düşündüm.

2009 yılı bahar aylarında, Çamlıca tepesinin boğaza bakan eteklerinde; Küplüce mahallesinde yer alan bir vakıf merkezinde idarecilik yapan, Hüseyin Yüksel Ağabey’i ziyarete gitmiştik. Ziyaretçiler kalabalık ve samimi bir topluluktu. Aralarında rahmetli Mithat Coşan Ağabey de vardı. Sohbet konusu o günlerin sıcak gündeminden başlayıp, Müslümanların dertlerine çareler aramaya doğru geldi. Evlatlarımızın İslama uygun yetişmeleri, güzel ahlaklı olmaları, örnek evlilikler yapmaları ve örnek aileler kurarak topluma faydalı olmaları konuşuluyordu.  Zaten rahmetli Mithat Ağabeyimiz’in, en çok memnun olduğu şeylerin başında kardeşlerimizin ev alması ve evlenmesi vardı. Hüseyin Yüksel Ağabey ve Rahmetli Mithat Coşan Ağabey bize dönerek bu konuda çalışma yapalım, birbirimize destek ve yardımcı olalım dediler.

Ve o günden sonra, her hafta çarşamba günleri sabah namazdan sonra kahvaltılı toplantılar yapmaya başladık. Çalışma sahamızın çok geniş olmasına rağmen, önceliğimizi “gençlerimizin doğru eş seçebilmelerine yardımcı olmak” olarak belirledik. Bu sayede sağlam yuvalar kurabileceklerini düşünüyorduk. Yakın ve samimi dostlarımızın, evlilik yaşına gelmiş gençlerini kaydetmeye ve bir form ile onların özelliklerini tespite başladık. İlk toplantılarda herkese birer not defteri alması için İbrahim Daştan Ağabey görevlendirildi. Aday müracaatları için uygun form oluşturulması oldukça uzun zamanımızı aldı. Ancak her toplantıda bu formların ve adayların değerlendirilmesi de zor oluyor ve çok fazla zamanımızı alıyordu. Biz de yepyeni, özgün bir sistem geliştirdik ve “güvenilir danışman aileler” yardımı ile kardeşlerimize yardımcı olmaya başladık.

O günden bu güne çok zaman geçti. Bu hayırlı çalışma kervanına birçok yeni kardeşimiz katıldı. Bizler bu hayırlı çalışmaları devam ettirmek için dernek kurmaya karar verdik. Evlilik danışmanlığı ve aile problemlerinin çözümü konusunda da yoğunlaştık. Çalışmamızın güzel sonuçlarını alıyorduk. Çalışmalarımızı duyan birçok kardeşimiz, yapılan işin doğru ve güzel olduğunu belirtip ya bize katılıyor ya da  katkı sağlıyordu.

Çalışma usullerimizi de, her geçen gün biraz daha geliştirdik. İnsanları birçok aile meselelerinde bilgilendirici; http://mutluevim.org  blok sitemizi kurduk. Gençleri ve tüm toplumu sahih bilgiler ve uzmanların görüşleriyle aydınlatmaya çalıştık. Gerek yazılar ve kitaplarla,  gerekse sohbet kayıtları ile çok değerli kaynaklara ulaşılmasını sağladık.

Aday formlarını internet ve mail üzerinden kabul ediyoruz. Adayların referanslı ve güvenilir insanlar olması için ön eleme yapıyoruz. Aday formlarının toplandığı güvenlikli bir form havuzu ile de, adayların değerlendirilmesi ve “güvenilir danışman aileler” tarafından eşleştirilmesi yapılıyor. Adayların mahremiyet haklarına dikkat ederek kendi doldurdukları formlar üzerinden birbirlerini tanımaları, kişisel özelliklerini değerlendirmelerini ve görüşmeye daha hazırlıklı olarak gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Aile danışmanlığı, evlilik okulu, aile iletişim seminerleri düzenliyoruz. Aile problemlerine “hakem heyetimiz” vasıtası ile çözüm bulmaya çalışıyoruz. Ve haftada bir gün sabah namazdan sonra toplanarak çalışmalarımızı daha iyiye doğru geliştirmeye çalışıyoruz.

 

Evet dostlar, biz kimiz sorusuna tekrar dönersek;

Biz mümin, samimi, çevresindeki sosyal olaylara duyarlı bir dostlar grubuyuz.

Biz her işinin başında besmele ve sonunda (İlahi ente maksudi ve rıdake matlubi –Ya Rabbi maksudum Sensin ve matlubum Senin rızanı kazanmaktır) diyen bir anlayışa sahibiz.

Biz hayatımızın her anında, her olayda, hayır ve şerde (İnna Lillahi ve inna ileyhi raciun- Hepimiz Allah’tan geldik ve yine O’na döneceğiz ) şuuru ile yaşamaya çalışan müminleriz.

Evliliği ve aileyi toplumun temeli olarak gören ve bu temeli sağlamlaştırmaya çalışan bir derneğiz.

Evliliği, nikahı;  bütün peygamberlerin sünneti ve fıtratın gereği olarak görüyoruz.

Nikah ve evliliği teşvik ederek, fuhşu ve sapıklıkları önlemeye çalışıyoruz.

İslami usullerle, geleneğimizden gelen doğru adetlerle evlenmek, yuva kurmak ve mutlu olmayı sağlamayı hedefliyoruz.

İslami çizginin dışına çıkmadan, çağa uygun, ihlas ve iyi niyetle evlenecek kardeşlerimizin eş bulmasına ve aile kurmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Ve biz; şairin dediği gibi ‘Sonsuzluk Kervanı’nın peşinden tek ayakla seken kitmir misali gitmeye çalışıyoruz. Ve bu ikrar üzere haşrolmayı dileriz.

Vesselam

 

Dr. Selahattin Semiz

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu