Aile Sorunları

Ailede sorunları çözen 3 güzel nasihat

Aile sosyal toplumun en küçük parçasıdır. Bir vücudun hücreleri gibidir. Nasıl ki hastalıkların tedavisi hücrelerden başlayarak yapılıyorsa, sosyal problemlerin çözümü de ailelerden başlamalıdır.

Aile ne kadar sağlam ve sıhhatli olursa toplumda öyle sağlam ve sıhhatli olur.

Ailede iletişim, muhabbet ve iyi geçim için birçok şey söylenebilir. Her insanın kendini düzeltmesi  ve iyi insan olmaya gayret etmesiyle birçok problemin çözüleceği açıktır. Bu konuda birkaç güzel söz ve hatırayı paylaşmak istedim.

1-Dostluk, Kardeşlik Pekey demekle kaimdir…

Dostluk, kardeşlikte ve aile içi iletişimde uyumlu olmak, peki demek  iyi geçimin en önemli gereklerindendir.

Rahmetli Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi bir sohbetinde öyle buyurmuş;  Kardeşlik, arkadaşlık pekey demekle kaimdir. Diliniz pekey demeye alıştırın, özellikle kızlarınzı pekey demeye alıştırın ki ailede geçim ehli olsunlar..

Hem dostluk ve arkadaşlıkta hem de aile içerisinde eşler arasında pekey demek, uyumlu olmak çok önemlidir.

2-Haklı olmak mı Hayırlı olmak mı … Haklı olmak mı istersiniz mutlu olmak mı

Her olayda olduğu gibi aile içi anlaşmazlıklarda da taraflar kendilerini haklı ve alacaklı görürler. Şimdiye kadar ben hatalıyım özür dilerim diyen çok az insanla karşılaştım.

Bir aile anlaşmazlığında da beyefendi ve hanımefendiyi dinledik. İkisi de kendilerini çok haklı görüyor, suçu tamamen diğer tarafa yüklüyorlardı. Mikdat hocam bu arkadaşlara şu nasihatte bulundu;

Biz sizin haklı mı haksız mı olduğunuzu tam olarak bilemeyiz. Her ikinizden de birbirinize karşı hayırlı olmanızı istiyoruz.

Ailede ve dostlar arasında hayırlı olmak, ihsan üzere olmak çok daha güzeldir.

3-Özür dilemek cesareti ve teşekkür etmek nezaketi

İnsanlar arası iletişimde çok güzel, çok önemli, adeta sihirli sözler vardır. Özür dilemek ve teşekkür etmekte böyledir. Hatasından özür dilemek bir erdemdir; cesaret ,güven ve kendisiyle barışık olmak gerekir.

Teşekkür etmek yapılan iyiliğe ve fedakarlığa değer vermek, insana değer vermek, emeğe ve anlayışa değer vermektir. İnsana teşekkür etmeyen Allah CC a da şükretmeyi bilemez.

Aile de eşlerin özür dileme cesaretini ve teşekkür etme nezaketini göstermesi birçok sorunun daha başlamadan çözülmesini sağlar. Lütfen dilimizi bu güzel sözlere alıştıralım.

Pekey diyelim, Hayırlı olalım, Özür dileyecek cesareti ve teşekkür edecek nezaketi en önce eşimize karşı gösterelim.

Dr. Selahattin Semiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu