Bekarların en büyük hayali ve en önemli özlemi evlenmek. Oysa önemli olan evlenmek değil, önemli olan kiminle ve nasıl bir evlilik olduğu.

Herkes evlenebilir ancak herkes mutlu bir evlilik yapamayabilir.

Mutlu evliliğin dışında bir çok evlilik türü vardır.

Örneğin rutin ve sıradan bir evlilik olabilir. Bu tür evliliklerde her şey aynıdır. Dün nasılsa bu günde öyledir ve yarında öyle olacaktır. Bu oldukça durağan bir ilişkidir. Eşler açısından da oldukça sıkıcıdır. Böyle olunca da eşler arasındaki tutku gittikçe azalıp bir süre sonra ilişki eşler açısından heyecansız bir evliliğe dönüşür. Bu evliliklerin devam etmesi bir zorunluluk ve bir görev gibi algılanır. Mecburiyetle yaşanan her şeyde olduğu mecburiyete dönüşen evliliklerde tatsız, tuzsuz ve yavandır.

Bir diğer evlilik türü de fırtınalı ve değişken evlilik olabilir. Bu evlilikte çok sert rüzgarlar eserek fırtınalar meydana gelir. Eşler bir gün birbirlerine karşı çok büyük aşk yaşarken diğer bir gün birbirlerine büyük bir nefret duyabilirler. Bu ilişki de çok yoğun duygular oluşabilir. Ancak bu duygular olumlu ve olumsuz olarak hızlı bir değişkenlik gösterir. Evlilikteki ilişkiler bazen mevsimler gibi olur. Bazen bahar yaşanırken bazen kış bazen de yaz görülebilir.

Zaman zamanda ölü evlilikler yaşanabilir. Aşk ve tutkunun bitmesiyle çiftin birbirlerine karşı olan sevgi ve saygı ikilisi de bitebilir. Bu ilişki de artık paylaşımlar da bitmiştir. Hatta evliliğin en önemli parçalarından biri olan cinsellik de yok denecek kadar az ya da tamamen ortadan kalkmış olabilir. Bazı evlilikler zamanlar öldüğü gibi bazen de daha başlarken bile ölü doğmuş evlilikler bulunabilir.

En acı olan da hüsranla yaşanan evliliklerdir. Bu evlilik türünde buram buram pişmanlıklar vardır. Bu tür evliliklerde eşlerin birbirlerine karşı “seni tanıdığım güne lanet olsun…” diye başlayan cümlelerini çok sık duyabiliriz. Evlilikte taraflar bu ilişkiden dolayı acı çektikleri gibi birbirlerine de acı çektirirler. Oysa bu tarz evlilikler başlarken büyük hayallerle ve beklentilerle yola çıkılır. Ama ilişki boyunca yaşanan gerçekler hiç de öyle olmaz.

Evliliklerde en çok istenileni ve en ideal olanı tabi ki de mutlu evliliklerdir. Bu evlilik türü her daim canlı ve duygu doludur.  Eşler bir takım olumlu duygular hissettikleri gibi bunu birbirlerine hissettirirlerde. Böylelikle tek taraflı değil karşılıklı yaşanan duygular vardır. Bu ilişki türünde tutku ve heyecan hiç eksik kalmaz. Çiftler bu duyguları sadece yaşamakla kalmaz karşılıklı olarak birbirlerine ifade de ederler.

Evet, her evlilik mutlu bir evlilik olacak diye bir kaide yok. Ancak her evliliğin mutlu bir evlilik olma şansı vardır.

Ülkemizde boşanma oranları hızla artsa bile bir yandan da evlilik terapileri hızla yaygınlaşmakta ve bu alanda yapılan çalışmalar oldukça başarılı bir şekilde yaygınlaşmakta.

Yeter ki evliliğiniz için umudunuzu yitirmeyin ve bir şeyler yapmak isteyin.

 

Yücel SÖZER

Uzman Klinik Psikolog

TG Facebook Yorumları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.