Duyguların Psikolojisi

tarhan_1

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
TİMAŞ YAYINLARI

 Duyguların dili adı ile basılan kitap yeni baskısında adı Duyguların Psikolojisi olarak değiştirilmiştir.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan Duyguların Psikoloji’sinde insanoğlunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz tüm duyguları (sevgi, merhamet, güven, adalet, sabır, vefa, ümit, iyimserlik, merhamet, bencillik, gurur, kibir, şüphe, öfke, kin, üstünlük, üzüntü, nefret, kıskançlık) tek tek çözümlüyor. Olumlu duyguları daha etkin kullanma yollarını gösterirken, olumsuz duygularla mücadele yöntemlerini ve bunların bireysel ve toplumsal faydaya nasıl tahvil edilebileceğini açıklıyor.
Sol beyni eril, sağ beyni dişil olarak niteleyen Tarhan, kitabında bu iki beynin alanını doğru yerde kullanmak yönünde tavsiyeler veriyor. Bu noktada ön beyin alanıyla ilgili yeni bilgiler devreye giriyor. Akılla duyguyu birleştiren ön beyin, bilgileri işleme sürecini gerçekleştiriyor. Bunu için, iki beyin lobu arasında koordinasyon sağlayabilen kişiler, akıl ve duygu dengesini doğru kuruyorlar.
Tarhan bir anlamda duygusal zekâyı doğrunun ve batının değerleriyle yeniden yorumluyor. Zaten yazara göre, kitabın amacı da; insana duyguların kökenini anlatıp, kendi kendisini yönlendirmesini sağlamak.
 
 
 

Beş Sevgi Dili- Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz

sevgi_dili
Gary Chapman

KORİDOR YAYINCILIK

 
 Siz eşiniz ile oturup konuşmak istiyorsunuz, ama o size çiçek gönderiyor. Siz ev yemeği yemek istiyorsunuz, ama o size sarılarak doyuyor. Sorun sevginizde değil, sevgi dilinizde!
Dünyaca ünlü Dr. Gary Chapman, farklı insanların sevgilerini nasıl farklı şekillerde ifade ettiklerini ortaya koyuyor ve bunları şöyle sıralıyor:
Kaliteli Zaman, Onay Sözleri, Hediye Alma, Hizmet Eylemleri, Fiziksel Temas sizin için çok önemli bir şey karşınızdaki için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ya da sizin gerekli bulduğunuz bir şeyi karşı taraf hiç umursamayabilir. İşte bu kitap sizin ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını anlamanız ve ona göre hareket etmeniz için bir kılavuz. Doğru adımları uygulayın ve doğru dili kullanın, kısa sürede sevginizi ifade etmenin ve karşılığında gerçek sevgiyi bulmanın mutluluğunu paylaşacaksınız.
Dr. Chapman, insanın duygusal sağlığına yön veren ve sonsuz sevgi iletişimini belirleyen kilit noktaları, her insanın sevgi deposu olduğunu ve bu büyük kaynağı canlı tutmak için küçük sevgi dolu bir adımın bile yetebileceğini anlatıyor. Anahtar sizin elinizde Hangi yoldan gitmeniz gerektiğine siz karar verin.
 
 

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

dost_kazanmaDale Carnegie
Hayal ettiğiniz işin peşine düşerseniz bu işi elde edebilirsiniz. Şu anki işinizde daha iyi olmak isterseniz bunu da başarabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz koşulları değiştirip lehinize çevirmek sizin elinizde!  Bu kitapta yer alan, geçerliliği zaman içinde kanıtlanmış öğütler, elli yıldır binlerce ünlü insanı hem iş hem de özel yaşamlarında başarı merdiveninin zirvesine taşıdı.  Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı;  2000’li yılların rekabeti ve karmaşası içindeki okuyucuların da potansiyellerinin doruk noktasına ulaşmalarını sağlamak için gözden geçirildi ve günümüze uyarlandı.  Bu kitabı okuduğunuzda; insanların sizden hoşlanmalarını ve sizinle fikir birliğine varmalarını sağlamanın, onları kırıp incitmeden değiştirmenin yollarını öğrenecek, yaşamın sizin için daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.  Zirvede herkese yer var. Yeter ki siz ulaşmayı bilin!

 

Sınırlar

· Hayatınızı kontrol etmekte zorlanıyor musunuz? · İnsanlar sizden faydalanıyorlar mı? · Hayır demekte zorlanıyor musunuz? · İstekleriniz gerçekleşmediği için hayal kırıklığına uğruyor musunuz? · Birisi zamanınızı, sevginizi, enerjinizi ya da paranızı istediğinde nasıl cevap vermelisiniz?
Sınırlar kim olduğunuzu ve kim olmadığınızı gösterir. Sınırlar hayatınıza yön veren kişisel çizgilerdir. Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sınırlarınızı öğrendikten sonra, insanların size ne yaptırıp yaptıramayacaklarını açık ve net olarak siz belirleyin. Bu kitapta öğreneceğiniz her şey hayatınızı değiştirecek.
Sevmediğiniz yemeği yemeyin, istemediğiniz ortamda bulunmayın, eşiniz yürüyüş yapmayı sevmiyor diye onunla televizyon seyretmeyi kabul etmeyin. Sınırlarınızın içinde kişisel alanınız ve bu alanın içinde duygularınız, yapmak istedikleriniz ve ihtiyaçlarınız, dışında ise istemedikleriniz vardır. Siz nerede durmak istiyorsunuz? 

 

Kadın Psikolojisi

– Psikolojik farklılıkların analizi
– Kadın erkek ilişkileri
– Kadınlara has ruhsal sorunlar
– Kadınlarda görülen başlıca kişilik tipleri
– Kadınlar neden daha çok konuşur?
– Modernizmin dayattığı cinsiyet kimlikleri
– Kadının sömürülmesi
– Kadının ideal erkek tipi
– Sorunla baş edebilme açısından kadın erkek farkı
– Kadındaki beğenilme duygusu
– Ev hanımlığı bir kabus mu?
– Şiddet uygulanan kadında görülen rahatsızlıklar
– Evliliğin belkemiği “biz” duygusu
– Modern dünyanın poligamisi: Çok ilişkili evlilikler
– Feminizmin evlilik üzerindeki etkileri
– Terkedilme korkusu
– Aşkta kadın erkek farkı
– Annelik psikolojisi
– Biyolojiden inanca kadın
– Kadına ve erkeğe mizahî bir bakış

 

Cinsel Eğitim

 
Prof. Dr. Ali Taşçı
· Çocukların ve gençlerin cinsel eğitimden birinci derecede sorunlu aileler ve eğitim kurumladır. Kültürel yapımız nedeniyle hem ailelerde cinsel konular konuşulmamakta hem de ebeveynlerin önemli bir kısmının bu konularda eğitimleri yetersiz kalmaktadır. Eğitim kurumlarında ise cinsel eğitim uygulamaları henüz deneme aşamasındadır. Neticede çocukların ve gençlerin cinsel konulardaki bilgilerinin kaynağı medya, pornografik materyaller ve arkadaşlardan öğrenilen kulaktan dolma bilgiler olmaktadır. Bu kaynakların ise sağlıklı cinsel bilgi ve eğitime katkısı bir yana zararlarından korunmak için çareler aranmaktadır.Kitapta cinsel eğitim, bedensel, ruhsal, toplumsal ve ahlaki yönleriyle anlatılmıştır. Buluğ dönemindeki çocuklara, gençlere, evli çiftlere, ebevenynlere ve eğitimcilere bilimsel doğruları içeren kaynak bir kitap olması arzulanmıştır.

TG Facebook Yorumları

1 Yorum