“Kocam beni anlamıyor. Anlaması için ne yapsam, ne söylesem kızıyor veya susup uzaklaşıyor. Dinlemeyen birine derdimi nasıl anlatacağımı bilemiyorum.”

Konuşurken ona da söz hakkı veriyorum ama o hep beni eleştiriyor.

Buna benzer düşüncelere kapıldığınız anlar olmuştur.

Bir kadın olarak eşinizle eleştirilmeden, aşağılanmadan, sonunda da kavga etmeden konuşmak mümkün mü?

Erkekler ile kız arkadaşınızla içinizden geldiği gibi konuşmaya çalışırsanız ne olur?

Erkekler yaradılışı gereği her sözünüzde çözüm bulma gayreti içinde olacaktır.

Tek konuyu dinleyebilirler. Bir konu daha araya ilave edince onu zorlamış olursunuz. Onu da çözmeye çalışınca sizi susturmak isteyecek veya bulduğu çözümü söyleyerek rahatlamak isteyecektir. İlave konu veya konulara geçtiğinizde ise yetişemeyeceğini düşünecektir. Siz kadın olarak eşinizin düştüğü durumun farkına varmayıp konuşmanıza devam ederseniz sizi durdurmak için sesini yükseltecek veya sıkıcı geldiği için sizden fiziki olarak uzaklaşmak isteyecektir. Siz konuşmak isterken kendini eleştirilmiş, aşağılanmış hissedecektir.

Çözümleriyle bu eleştirilerinize cevap vermeye çalışacaktır. Siz de konuşmak isterken kendinizi eleştirilmiş, aşağılanmış, anlaşılmamış hissedecek veya yalnız bırakılarak belki bir daha konuşmamaya karar vereceksiniz.

Bu durumun hep böyle olmaması için sadece konuşmak ve muhabbet etmek istiyorsanız, kendisine;

Müsait olduğu zamanı sorup ve o zamanı bekleyerek,

“Seninle konuşmak istiyorum ve beni SADECE dinlemeni istiyorum. Bir şey yapmana gerek yok.” Sözünü söyleyerek onu dinlemeye hazırlamış olursunuz. Önceleri zorlansa da siz pes etmeden devam ettiğinizde ise suçlanmadığını fark edecek ve sizi gönülden dinleyecektir.

Dünyanın en mutlu erkeğinin biricik kadını olmak için deneyin lütfen.

.

Arif Kesik

Aile Danışmanı

.

TG Facebook Yorumları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.