Mutluevim Derneği hem mutlu, huzurlu, iyi anlaşan ,örnek aileler kurulmasına vesile olmak hem de aile içi problemlerin akil insanlar, hakemler vasıtası ile en güzel şekilde çözülmesini sağlamak için kuruldu. Çevresinde iyi tanınan, güvenilir, tecrübeli danışman aileler vasıtası ile hem gençlere hem de ailelere yardımcı oluyoruz.

Sistemimiz iki ana esasa dayanıyor; Gençlerin evlendirilmesinde “Akıllı Görücülük”, Ailelerin problem çözümünde “Akil insanların tavsiyeleri”…

 

Nasıl bir sistem ..Akıllı Görücülük de ne ola..

Bize en çok sorulan soruların başında nasıl bir sistemle çalışıyorsunuz sorusu var. İnternet sitemizde (www.mutluevim.org) bu konu detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bende birkaç örnek evlendirme hikayesi ile bu konuyu daha anlaşılır olarak izah etmeye çalışacağım.

Öncelikle bir aday kardeşimize yardımcı olabilmemiz için bir müracaat formu ile başvurması gerekiyor. Site adresinden veya bir referans arkadaştan alacağı form mailini doldurup maille gönderiyor.Biz bu formdan adayın genel özellikleri, boyu, yaşı,kilosu, işi, tahsili..vs konusunda detaylı bilgi sahibi oluyoruz. Sonrada adayın belirlediği özelliklere uygun aday arayışında bulunuyoruz.

 

Bir güzel hikaye..Mutlu son..

 

Siteye müracaat eden adaylardan bir aday (A:A) danışman aile olarak bizim  sorumluluğumuza verilmişti. Genç arkadaşı maille arayarak genel düşüncelerimizi, çalışma esaslarımızı anlattım. Sonrada müsait vakitte görüşmek istediğimi söyledim. Mesajlaşarak her ikimizin de uygun olduğu bir zamanda Afiyet Hastanesinde buluştuk. Genç aday 27 yaşında, bilgisayar işleri ile uğraşan, sosyal çalışmalarda aktif, güleç yüzlü, hafif sakallı, İslami anlayışı sağlam bir gençti. Ailesinin de fikrini alarak bizlerin yardım ve desteğine müracaat etmişti. Ne istediğini bilen, kendini ve genç çevreyi tahlil edebilen bir yapısı vardı. Bende olumlu bir intiba bıraktı. Referans olan arkadaşlardan da olumlu şeyler duydum.

Genç adayın (A:A) taleplerine göre uygun aday araştırmaya başladık. Siteden uygun gördüğümüz bir adayı makul nedenlerle kabul etmedi. Eşim ile istişare ettiğimde tanıdığı ve sistemde yer alan bir hanımefendinin bu genç adaya uygun olabileceğini söyledi. Hanımefendinin bilgilerini özet olarak bu adaya gönderdik. Olumlu cevap alınca daha detay bilgileri ve fotoğraflarını paylaştık.

Delikanlı genel bilgilere tamam deyince bu defa hanımefendiye bu delikanlının bilgilerini paylaştık. Hanımefendi de olumlu düşününce sıra adayların görüşmesine gelmişti. Adayları birlikte belirledikleri uygun bir ortamda görüştürdük. Onlar bir masada çay içerken, eşimle bizde yan masada oturuyorduk. Yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra adayların görüşlerini daha sonra öğrenmek üzere ayrıldık. Birkaç gün sonra önce A.A bey’den olumlu haber geldi. Hanımefendiye sorduğumuzda onunda olumlu düşündüğünü öğrendik. İsterseniz bir görüşme daha yapın veya ailelerinizin yanında görüşün dedik. Her iki tarafta olumlu düşündüklerini ama aileleriyle  görüşüp değerlendirmeyi onlarla birlikte yapmak istediklerini söylediler.

Aile görüşmeleri başlayınca bizde sevinerek gelişmeleri uzaktan izlemeye başladık. Kendilerine istedikleri zaman yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bildirdik. Karşılıklı bir dizi aile ziyaretinden sonra sıra kız isteme ve söz kesme safhasına gelmişti. Genç adaylar bu safhada bizlerinde aile olarak yanlarında olmamızı istediklerini söylediler. Tabii bizlerde bu güzel anın rahmet ve bereketinden istifade etmek, hem de genç adayların sevinçlerini mutluluklarını paylaşmak için memnuniyetle bu teklifi kabul ettik. Elhamdülillah güzel bir yuva kurulmuş bizde vesile olmuştuk.

 

Bir de ‘Isınamadım’ ‘İstişare olumsuz’ hikayesi

 

Bizim en çok karşılaştığımız cevaplardan biri ‘Isınamadım’ oluyor.Bin türlü emekle, aman boyu uysun, huyu uysun..diye uğraşıp bir aday buluyorsunuz adayımız ya duruşunu, ya giysisini, ya da kaşını, gözünü..beğenmiyor’ ısınamadım’ deyip işin içinden çıkıveriyor. Sizin verdiğiniz emekler, gayretler bir anda heba oluyor. Ya da boyu şöyle olsun, göz rengi böyle olsun, memleketi şuradan olsun..gibi fabrikasyon aday ısmarlıyor.

Öğrencilik yıllarından tanıdığım, yüksek okul mezunu bir aday sitemize müracaat etti. Kendisini tanıdığım için danışmanlığını almak istedim. Eşimin de desteği ile adaya yardımcı olmaya çalıştık. Sitemize müracaat eden hanımefendilerden biri birçok açıdan uygun görünüyordu. Eşim de hanımefendiyi iyi tanıyordu. Karşılıklı olarak formlar üzerinden onaylarını aldık.

Sıra yüz yüze görüşmeye gelmişti. Adaylar kendi durumlarına uygun olarak İstanbul dışında bir ilde görüşmeye karar vermişler. Görüşme safhalarında biz bulunamadık. Ama adaylardan devamlı olumlu gittiğine dair bilgi alıyorduk. Her bakımdan birbirine uygun gözüküyorlardı. Nerede ise memleketleri bile uyuyordu. Üçüncü görüşmeden sonra artık tamam bu iş olacak diye düşündüğümüz bir sırada olumsuz olduğu cevabını aldık. Çok üzüldük ve şaşırdık. Erkek adayı arayarak ne olduğunu sordum. Soğuk bir şekilde ‘İstihare olumsuz çıktı ağabey’ dedi. Kendisine, istişarenin daha önemli olduğunu söyledim. İstişarede yaptık abi dedi. ‘Yahu seni tanıyan, referans olan benim bana  niye hiç sormadın, istişare etmedin’ diye sitem ettim. Her iki aday için de üzülmüştüm. Ama ne yapayım ‘Allah ikinize de daha hayırlısını nasip etsin’ diye dua ederek telefonu kapattım.

Evlilik danışmanlığı gerçekten zor bir iş. Uygun şahıslara yardımcı olmak, onlara münasip aday önermek..çok  meşakkatli, mesuliyetli, tecrübe ve emek isteyen bir konu.Adayların bu konuda işimiz kolaylaştırmaları ve uyumlu davranmalarını bekliyoruz.

 

  

          Aday görüşmelerinde tavsiyeler…

 

 • Görüşmeleri hanımefendinin uygun gördüğü ve rahat olacağı bir ortamda yapın. Tercihen hanımefendinin evinde uygun bir ortamda olması önerilir. Ama başka kamuya açık alanlarda da görüşülebilir.
 • İlk görüşmelerde genel konular üzerine konuşun… Okuduğu kitaplar, memleketi, ailesi, gelecek planları …vs.. Fazla detay konulara girmeyin. Detay konuları diğer görüşmelere bırakın
 • Çok rahat veya çok durgun bir görünüm çizmeyin. Doğal ve rahat bir tavırda olun.
 • Sorduğu sorulara açık ve samimi cevaplar verin.
 • Diğer adayın kendisini anlatmasına fırsat verin. Bazı konularda onun görüşlerini de sorun
 • Uygun sorular ve cümlelerle konu açın..konuşmayı olumlu yönde devam ettirin.
 • Herhangi bir konuda tartışmaya girmeyin…Bölge farkı, siyasi görüş, takım farkı..vs
 • Diğer insanlara davranışına dikkat edin. Yanınızdaki arkadaşına veya hizmet eden garsona kaba davranması bir ölçü olabilir.
 • İlk görüşmede nişan, düğün, nerede oturulacak, ..konularına girmeyin.
 • Aday formlarında gördüğünüz bazı konulara açıklık getirmek uygun olabilir.
 • Çok gerekmedikçe üç defadan fazla görüşmeden sonuca varmak uygun olur.

 

Dr. Selahattin Semiz

TG Facebook Yorumları

2 Responses

 1. Aynur

  Oncelikle s.a…Sayin yetkili kisaca anlatayim..Kizimiz evlendi ayrildi..8 ay surmedi..Damat basdan sikintiliydi ama kizimiza istemeyerekde olsa onay verdik..Kisilik bozuklugu var dedi doktoru..Zaten hergun hirgur 8 ay zor gitti..Evede gelmiyordu..Mutfak alisverisi bile yapmayan biriyle bir omur gecmez dedik..Bitirdiler..1 sene gecdi calisiyor..Cemaaten biriyle evlendirmek istiyoruz..Sizden destek bekliyoruz..05331632327 nm..Velisiyim.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.