Mayıs ayı dostlarımızın evlatlarının düğünlerinin en yoğun olduğu aylardan biri. Hem Ramazan öncesi olması hem havaların ideal bir sıcaklıkta olması nedeni ile çok tercih ediliyor.

Bu hafta sonu İbrahim Daştanağbeyimizin kıymetli evladı Abdurrahim’in düğününde bizimde kısa bir konuşma yapmamızı istediler. Çengelköyde sahilde Sabancı öğretmenevinde çok nezih ve güzel bir ortamda yapılan düğün merasiminde yaptığım kısa konuşmayı sizlerle paylaşmak istedim.

 

Kıymetli hanımefendiler, beyefendiler, aziz dostlar;

Bugün AbdurrahimDaştan Ve ŞeydanurGecü çiftinin düğün merasimi için toplanmış bulunuyoruz.Bizde hem Abdurrahim’inhemdeŞeydanur hanımın amcası olarak sizlerle hasbihal etmek isteriz.

Böyle güzel bir mekanda, nadide bir topluluğun huzurunda, böyle hayırlı güzel bir ailenin kurulmasından dolayı Allaha hamdeder, her konuda numune-i imtisalimiz Resulune salat ve selam ederiz.

Siz davetlilerimizede Katılımlarınızdan dolayı her iki aile ve çiftler adınateşekkürlerimizi sunarız.

Sevinçler paylaştıkça çoğalır, üzüntüler paylaştıkça azalır derler bizlerin bu sevinçli günümüzü paylaşarak sevinç ve mutluluğumuzun kat kat artmasına vesile oldunuz.

Nikah ve evlilik Allah’ın emri Peygamberimizin ve tüm peygamberlerin sünnetidir.

Nikah bir ilahi ve toplumsal hakdır. Allah’ın rızasına uymanın , fıtrata uygun yaşamanın yoludur. Nikah toplumun sağlam temeller üzere kurulmasının en temel şartıdır.

Nikah bir nimettir. Nikahsız hayat küfranı nimettir.Nikah hem ibadet hem güzel bir adettir.Dünyada başlayıpta ahirette de devam eden 2 nimet vardır. Biri iman diğeri nikahtır.

Nikah neslin helal, meşru ve sağlıklı yoldan devamını sağlar. İslam toplumunun temelini oluşturan bir ibadet ve adettir.

Bu ibadet ve sünneti yerine getiren aileleri tebrik ediyor iki cihan saadeti diliyorum.

Evlenenlere hediye verilir…

Evlenen çiftlere herkes bir hediye takdim eder, ama Allah CC 3 hediye birden veriyor. Sekinet, Meveddet ve Rahmet…

‘Sekinete eresiniz diye size kendi cinsinizden eşler yaratıp da aranızda meveddet ve rahmet meydana getirmesi O’nun varlığının delillerindendir. Doğrusu bunda iyi düşünen bir kavim için ders alınacak çok şey vardır.’ Rum suresi 21.ayet

Bu güzel hediyelerin ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu kitaplardan, alimlerden öğrenebilirsiniz. Malum altının kıymetini sarraf bilir.Biz bu hediyelerin zayii olmaması için neler yapmalıyız onu söyleyelim.

Yağan yağmurun rahmet olması belirli şartlara bağlıdır. Rahmet yağarken tasını düz tut derler. Bizlerde nikahtaki ilahi rahmetten istifade etmek için manevi bazı şartları yerine getirmeliyiz. Tabi bu konuyu ehli daha iyi bilir, bizim gönlümüze gelenleri söyleyelim dedik.

Ailede mutluluğun temel şartları

1-İman; Hayatın,var oluşun, rahmetin ve sevginin kaynağı Yüce Yaratan ile sağlam bir bağ olmadan gerçek sevgi ve rahmet olmaz. Ailenin, nikahın, meşru evliliğin, ailede sevgi ve muhabbetin, huzur ve mutluluğun temeli İman dır.

Batılı bir yazar ‘Tanrı yoksa suç da yoktur’ demiş. İman olmadan hiçbir güzelliğin manası temeli olmaz.

Mehmet Akif rahmetli bir şiirinde şöyle der;

Ne irfandır veren ahlaka yükseklik ne vicdandır/ Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır.

Yüreklerden çekilmiş farz edilsin havf-u yezdanın/Ne irfanın kalır tesiri katiyyen ne vicdanın

Güzel ahlak imanın bir neticesidir. Dünyayı cennet çeviren iman ve güzel ahlaktır. Ailede mutluluğun en temel şartlarından biride iman ve güzel ahlaktır.

2-Güzel Ahlak; Güzel ahlak, imanın bir gereğidir. Allah,Ahiret ve Peygamber inancı olan her insan diğer insanlara karşı iyi, güzel, adaletli, sevgi ve merhametli..davranmak durumundadır. Mutluluk ne servet, ne şöhret nede güzellikle olur. Güzel huy ancak gerçek sevgi ve muhabbeti hasıl eder.

 Güzelliği bir sivilce, malı mülkü bir kıvılcım yok eder. Kalıcı olan huy güzelliğidir.

3-Güler yüz-tatlı dil..Ailede mutluluğu sağlayan en önemli hususlardan biridir. Güler yüzlü, tatlı dilli, güzel huylu insana her insan sevgi ve saygı duyar. Ailede eşler birbirine karşı böyle davranırsa aralarında güçlü bir sevgi ve bağlılık oluşur.

 Gençlerimize en önce, ilk yabancı dil olarak  tatlı dil öğretelim

Araştırmalar eşler arasında sevgiyi artıran en önemli değerin eşlerin birbirini onaylaması, desteklemesi ve birbiri ile kaliteli zaman geçirmesi olduğunu söylüyor. Güler yüzlü olmak ve mutlu olduğunu belirtmek eşine en güzel değer verme ve onaylamadır. Asık yüz ve acı söz mutsuzluk ve anlaşmazlık göstergesidir.Eşinize değer verin ona sevdiğinizi söyleyin hatta arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın yanında bile.

 

Peygamberimiz en çok kimi seviyor..?

Peygamberimize bir sahabe en çok sevdiği kişinin kendisi olması ümidi ile soruyor. Ya Resulallah en çok kimi seviyorsundiye . Peygamber ahlakı her dostuna en çok onu seviyormuş gibi sevgi, muhabbet ve samimiyetle davranmaktır demekki.

Allah dostlarının hayatında buna şahit olmadık mı. Rahmetli Esad Coşan Hocaefendimizin, Rahmetli Necati Amcamızın yanında iken herhalde ençok beni seviyor hissine kapılmadık mı. (Laf aramızda bazen sormak istedim ama Dr.Uğur Baran’ı benden daha çok sevdiklerini söyleyebilirler diye sormadım.;) Ehline malumdur efendim)

Sahabe soruyor Ya Resulallah en çok kimi seviyorsun diye. Kendisini söylemesi ümidi ile bekliyor. Peygamberimiz ’.Ayşe yi..diye cevap veriyor. Eh en çok eşini sever normal diye düşünüyor. Tekrar soruyor. Sonra kimi ya Resullallah , YineAişeyi diyor. Erkeklerden kimi diye sormuştum deyince ‘Aişenin babasını diyor.

 

4-Helal Lokma; Her ibadetin başı, ailede ve hayatta huzurun mutluluğun temeli helal kazançtır. Az olsada helal kazanç bereketli olur. Kalplere huzur ve mutluluk verir. Aile arasındada sevgi ve muhabbetin vesilesidir. Haram lokma kalbe sıkıntı, üzüntü ve kasvet oluşturur.Helal lokma kazanmak için bir mesleğinin olması, elinde altın bilezik denen bir marifetinin olması önemlidir.

 Ey iman edenler! Kendinizi ve ailelerinizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Tahrim suresi 6. Ayeti bu konuyu en güzel açıklayan ayetlerdendir.

5-Sohbet ve İstişare, Ailede sohbet ve istişare eşlerin birbirini daha iyi anlamasına, daha iyi tanımasına ve sevmesine vesile olur. Eşler arasında sevgiyi artıran en güzel yollardan birisi birlikte kaliteli zaman geçirmek olduğunu uzmanlar söylüyor.

6-Yüce bir gayeye sahip olmak; İnsanın her davranışını anlamlandıran, her işini ibadet haline getiren, yüce bir gayesinin olmasıgerekir.Bu yüce gayelerin en güzeli Allah’ın rızasını kazanmaktır. Allah’ın rızasını kazanmak gayesinde, insanlara faydalı olmak, insanlarla iyi geçinmek, zalime engel olmak, mazluma yardım etmek…gibi güzel işlerle kazanılır.Bu niyeti ve gayesi olmayan insan küçük dünyevi hedeflere takılır, basit işlerden dolayı hırs ve öfke ile kalp kırar.

Bu maddeleri sizlerde tecrübelerininizin ışığında çoğaltabilirsiniz.

Üç ilahi hediyeyi almak için gayret etmek ve bu rahmete ulaşmanın yollarını aramak bize kalmış. Her kulun kendine has bir yolu var. Bir veli ‘Allaha ulaşan yollar mahlukatın nefesleri adedincedir’  dermiş.

Sizin yolunuz sevgi ve muhabbetten geçsin kıymetli kardeşlerim.

 

Dr. Selahattin Semiz

TG Facebook Yorumları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.