Ramazan Ayı çok güzel, bereketli, hoş, mübarek bir manevi iklimdi.

Orucun sabır ve sakinliği, iftarın sukut ve vakarı, teravihlerin coşkulu birlikteliği, sahurun münzevi huzuru, seherin derin dinginliği ile hepimizi kuşattı, yaralarımızı sardı, manevi dünyamızı tedavi etti.

Güzellikleri ile beraber zorlukları, sıkıntıları vardı. Açlık ve susuzluğu ile nefsi terbiye eden yönü dünyamızı, ahlakımızı tedavi eden bir ilaç gibi idi. Bize bencillik yerine diğerkâmlığı, hırs yerine fedakârlığı, çok kazanmak yerine çok vermeyi, helale ve harama sabır etmeyi, kul hakkı yememeyi, vaktin şuurunda olmayı öğretti.

Bayramlar zorluklardan sonra verilen mükâfatlar gibi bu güzel manevi ayın birer hediyesi olarak görülür. Dostluğun, kardeşliğin, bir ve beraber olmanın adeta bayram ile taçlanması gibidir.

Akrabalarla, büyüklerle, dostlarla, komşularla büyük bir sevgi ve sevinç içinde bayramlaşılır. Dostluk ve muhabbet tazelenir.

Bizim bayramımız sevdiklerimizin sevinci ile tamamlanır.

Dostlarımızın, komşularımızın, akrabalarımızın sevinci mutluluğu bizimde bayramımızdır.

Mutluevim adaylarının, ailelerinin mutluluğu bizimde bayramımız olur aynı zamanda.

Hekimin-Sağlık Çalışanının bayramı

Biz sağlık çalışanları bu sevinci hastalarımızla birlikte defalarca yaşamışızdır.

Yoğun ve yorucu bir acil nöbeti sonrası görevini tam olarak yapmanın verdiği huzur ve güvenle evine giderken bayram eder sağlık çalışanı.

Zorlu bir ameliyat sonrası hasta kurtulduğunda alın terini silen Sağlık mensubu çalışan kardeşim aynı zamanda mesleğinin manevi hazzı ile bayram etmektedir.

Yoğun bakımda yatan bir hastası ağır hastalıkları, kâbus gibi günleri, , yoğun bir tıbbi tedaviyi aşıp iyileşince, şuuru yerine gelince, gözlerini açıp ‘Ben iyiyim’ dediğinde hasta yakınları ile beraber gizli sevinç gözyaşları döken sağlık çalışanı için o an en güzel bayramdır.

Günlerce sancılar içinde kıvranan, şiddetli doğum ağrılarının sonunda dünyaya getirdiği nur topu evladını kucağına alan anne ile beraber sevinç gözyaşları döken sağlık personeli de bayram eder.

Acil servise ağır bir tablo ile başvuran, merak ve endişe ile ne olacağını bekleyen, sonrada tedavi sonrası iyileşip evine giderken minnet duyguları ile teşekkür eden hasta ve yakınları ile beraber bayram eder sağlık çalışanı…

Biz acılarla sevinçlerin bir arada yaşandığı, hayat ile ölümün birbirine çok yakın olduğu hastane ve sağlık merkezlerinde çalışanlar hastalarımızla ve yakınları ile bayram eder veya üzülürüz.

Hastalar belirli zaman ve durumda bizimle beraber olurlar. Ama biz her zaman hastanede hastalar ve yakınları ile beraberiz. Bir suyun akışı gibi sürekli, her an değişen ama hep aynı gibi gözüken hastalar ve tedavileri ile ilgileniriz. Onlarla sevinir onlarla güleriz. İsteriz ki onlar bayram etsin bizde onlarla bayram edelim.

Cümle hastalar iyi ola/ Bayram ol bayram ola

Her nöbetimiz sakin ola/Bayram ol bayram ola

Doğumlarımız kolay ola/Bayram ol bayram ola

Taburcular bol ola/ Bayram ol bayram ola

Bayramınız mübarek, kutlu, bereketli, huzurlu, barış ve birlik içerisinde olmasını dilerim.

 

Dr. Selahattin Semiz

TG Facebook Yorumları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.