Kıymetli Arkadaşlar, Aziz Dostlar, Hanımefendiler, Beyefendiler, Mutluevim derneği üyeleri

Bugün bu güzel Pazar gününde sizlerle birlikte olmayı nasip eden Allah CC hamdeder, hepimize en güzel örnek olarak gönderilen Resulüne salat ve selamlarımı arz ederim. Siz değerli dostlarımızı da selamların en güzeli ile selamlarım.

Mutluevim Derneği hem mutlu, huzurlu, iyi anlaşan ,örnek aileler kurulmasına vesile olmak hem de aile içi problemlerin akil insanlar, hakemler vasıtası ile en güzel şekilde çözülmesini sağlamak için kuruldu. Çevresinde iyi tanınan, güvenilir, tecrübeli danışman aileler vasıtası ile hem gençlere hem de ailelere yardımcı oluyoruz.

Sistemimiz iki ana esasa dayanıyor; Gençlerin evlendirilmesinde “Akıllı Görücülük”, Ailelerin problem çözümünde “Akil insanların tavsiyeleri”…

Nasıl bir sistem ..Akıllı Görücülük de ne ola..

Bize en çok sorulan soruların başında nasıl bir sistemle çalışıyorsunuz sorusu var. İnternet sitemizde (www.mutluevim.org) bu konu detaylı bir şekilde anlatılıyor. Öncelikle bir aday kardeşimize yardımcı olabilmemiz için bir müracaat formu ile başvurması gerekiyor. Site adresinden veya bir referans arkadaştan alacağı form mailini doldurup maille gönderiyor.Biz bu formdan adayın genel özellikleri, boyu, yaşı,kilosu, işi, tahsili..vs konusunda detaylı bilgi sahibi oluyoruz. Sonrada adayın belirlediği özelliklere uygun aday arayışında bulunuyoruz.

“Evlilik Efendimizin (sav) de Hayatının En Büyük Sünnetidir”

 “Dolayısıyla efendimizin (sav) bu konuda ilginç hadis-i şerifleri vardır, evliliği kolaylaştırın; imkânı olmayanlara da bu konuda yardım edin. Ve bunu ibadet haline getirmiştir. Hatta teoride de bırakmamıştır, bazı sahabe-i kirama gençlerden evlenemeyenlere bizzat adres göstermiştir, git falanın kızını iste, benden selam söyle diye. Ve Müslümanlara da evliliği kolaylaştırma konusunda tavsiyesi demeyeceğim emri vardır.”

“Çünkü evliliğin temel yasasını ortaya koyan, evlilik diye bu müesseseden bize bahseden Rabbimiz doğrudan doğruya eşler arasındaki sevgiyi de, kendi varlığının önemli bir delili olarak bize söylüyor. Dolayısıyla nikâh bağıyla bir kadın ile bir erkeğin bir araya gelmesi evlilik ise eğer bu, çok önemli.

(Evlilik, Aile ) Toplumun temeli, iyi bir Müslüman yetiştirmenin temeli, insan olmanın temeli, sevgi dolu yürek taşımanın temeli, yani hayatın temeli. Temelsiz kalıyor insanlar, bu hayatı çekip aldığı zaman”

Aile,nikah, evlilik toplumun temelidir. O temel sarsılırsa bina ayakta kalamaz. Bir çok sosyal problemin temelinde aile yapısının bozulması var..

Son Kale ..Aile

Maalesef toplumumuzda birçok ortak değerimiz bozulmuş, değişmiş, kaybolmaya yüz tutmuştur. Artık mahallelerimiz huzur bulunan herkesin birbirini tanıdığı, esnafların birbirini gözettiği yerler olmaktan çıktı. Çarşılarımız AVM , mahallelerimiz Site oldu. Komşuluk, dostluk, ortaklık, yardımlaşma …vs kaybolmaya yüz tuttu…

Bu şartlarda elimizde en sağlam kale son kale Aile kaldı..

Aile ve  evlilik müessesesinin çürümesi durumunda; toplumda sevgi, saygı, merhamet, karşılıklı güven duygusunun bütünüyle ortadan kalkacağından korkulur..

“Evlilik Müessesesi Çürürse; Toplumda Karşılıklı Güven Duygusu Ortadan Kalkar”

 “Evlilik müessesesi çürürse, ya da evlenenler ayrılır boşanma hızı bu oranda devam ederse Allah korusun; bu toplumda sevgi, saygı, merhamet, karşılıklı güven duygusu bütünüyle ortadan kalkar.

Şimdi seviyeli birliktelik diyorlar, nikah bağıyla bir araya gelmeyen insanların, kadın erkekle birlikte yaşadığına şahit oluyorsun. Ama böyle bir birliktelikten hayırlı evladı bir kenara koyalım da, evlat yetiştirme duygusu çıkabiliyor mu, görmüyoruz.

“Üsküdar Vapurunda Evlenenler; Kadıköy Vapurunda Boşanıyorlar

Hani bir gün İstanbul diliyle söyleyecek olursam, Üsküdar vapurunda tanışıp evlenenler; üç gün sonra Kadıköy vapurunda boşanıyorlar. Yani, bunlar evliliği kutsal temelinden alıp, bir oyun ve eğlence haline getiriyorlar. Bu da evlilik olmuyor, bunun adı başka bir şey. Bunun adı sırf kadın ve erkeğin kendi nefsanî, şehvani zevklerini tatmin etmenin yolu ve evliliği anlamayışlarının ortaya koyuşlarıdır. Bu anlayış büyürse ve yaygınlaşırsa topluma yazık olur. Toplumun temeline koyulan dinamittir, diye düşünüyorum.

Size kendi cinsinizden, kendileriyle ısınıp kaynaşacağınız (sekinet bulacağınız) eşler yaratması ve aranıza sevgi (meveddet) ve merhamet (rahmet) koyması O’nun varlığını gösteren delillerindendir. Şüphesiz ki bunda, düşünen bir toplum için nice ibretler vardır.”Rum Suresi,21

Bu ilahi rahmetin yağması için gayret edelim, rahmete vesile olmanın yollarını arayalım

Gençlere tavsiyeler;

1-Eşler birbirini sevmek için bahaneler aramalı , küsmek ve darılmak için değil…

2-Kusurları değil, güzellikleri görmeye alışmalı..

3-Güler yüz ve tatlı dilli olmalı…Öğrenilecek en güzel dil tatlı dil dir.

4-Eşler birbirine teşekkür etmeye, dua etmeye, muhabbet etmeye alışmalı..İşlerini istişare ile yapmalı

5- Helal lokma her işin başıdır.

6-Bir yüce gayeleri olmalı…İnsanlara faydalı olmak, zor durumdaki insanlara yardım etmek, sosyal faaliyetlerde görev almak

Allaha emanet olun. Selam ve hürmetlerimle sizleri uzmanlarımızla baş başa bırakıyorum

 

Dr. Selahattin Semiz  (Bu yazı 19 Şubat 2017 tarihinde Öfke Kontrolü Semineri dolayısıyla yapılan konuşmadan alıntıdır.)

TG Facebook Yorumları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.