“Enerji, elektrik alamama”, “duygusal yönden bir şey hissetmeme” gibi sebeplerle çok iyi gitmekte olan bir çok görüşme olumsuz sonuçlanabiliyor.
Bir kardeşimizin bu vesile ile bize gönderdiği maili isim zikretmeden sizinle paylaşmak istiyoruz.

 

“Çok kıymetli mutlu evim. Yoğunluktan çok msn e bakamıyorum özür dilerim.  …. beyle tanıştık,hatta ailem ile de görüşme oldu. Çok iyi bir insan şu tarafı olumsuz denecek bir kısmı yok. ilk 2 görüşmem olumlu geçti ama son görüşmede ne olduysa benim enerjim kayboldu. Ailem de olumlu düşünüyor …… bey hakkında. Ben de onların ısrarıyla hemen hayır demeyip 1_2 defa daha görüştüm,olumsuz düşüncemi kendisine söyledim ama ….. beyin kafasında soru işareti yok,bense bu kadar düzgün bir insana evet diyememe üzüntüsü içindeyim. Ben geleceği düşününce mutluluk heyecan hissetmiyorum ????? bey ise tam tersi. Kararıma sebep durum bu oldu. Ne kadar doğru bilmiyorum ama ileriye dönük enerji alamıyorum. Yoksa beni rahatsız eden bir şey yok. Bu hissettiklerime güvenmeli miyim siz ne tavsiye edersin

Bu kardeşimize ne cevap verelim diye uzman psikologlarımıza, aile danışmanlarımıza ve danışman ailelerimize sorduk. Bir çok cevap aldık. Aldığımız cevapları derleyerek burada yayımlamayı uygun bulduk.
İki cihan saadeti dileklerimizle, selam ve dualar ederiz.

 

1-  Arkadaş “heyecan sevinç ve coşku hissetmiyor” muş. Bunun doğal olduğunu anlatmak lazım. Yaşının ilerlemesinden kaynaklandığını. 17-21 yaş arasında bu duyguların yüksek olduğunu 28 yaşında bu duyguların azaldığını bununda kötü bir şey olmadığını, öbür türlü duygusal hareket edildiğini duyguların aklın önüne geçtiğini anlatılabilir.  Bu yaşlarda ise aklın ön plana çıktığı ve zaten de öyle olması gerektiği hatırlatılmalı.

 

2- Kendisine eş değil çocuklarına iyi bir ebeveynlik yapabilecek potansiyele sahip biriyle evlenmek üzere olduğu da anlatılabilir.

 

3- Hayırlı işlerde şeytanın daha çok vesvese verdiği ve değişik engellerinde çıkmasının normal olduğu vurgulanmalı… Vesveselerin çokluğu bu işin hayırlı olduğuna da bir delil olduğu vurgulanmalı…

 

4- Kendisinin B12 ve D3 vitaminlerine bakmasının faydalı olacağı çoşkuya katkısının olacağı vurgulanmalı. Her sabah aç karna 2 yemek kaşığı keçi boynuzu pekmezi de mutlaka alsın. Günde bir fincan zencefil çayı da ayrıca öneririm.

 

5- Namazlardan sonra ” yarabbi ……….bey ile  aramdaki sevgi ve muhabbeti artır, sev bizi sevdir bizi *” diye dua etsin…

 

6- Sevgi, muhabbet ve heyecan aktif bir duygudur. Yani kişinin kendi iç dünyasından kaynaklanır. Sevgi ve muhabbet için olumlu yanları düşünüp gayret etmeli…

 

7- Evliliğin Allah rızası için yapıldığı hatırlatılıp ” “Yarabbi yarabbi yarabbi;  bana yazdığını hayırlı eyle, gönlümü de razı eyle” diye dua etmesini tavsiye ediyorum.

 

8- Allah yar ve yardımcıları olsun… Rabbim Aracıların da heyecan sevinç ve coşkusunu artırsın inş.

 

9- Mesajınızda ileriye dönük enerji alamıyorum demişsiniz… Hayatı anlamlı kılan en önemli şeylerden biri de kuşkusuz ulaşmaya çalışılan hedeflerdir. En derin önemsedeğiniz hedefleri paylaşmak aradaki bağı kuvvetlendirir, yakınlığı arttırır. Ortak hedeflere beraberce çalışmak evliliği anlamlı kılar zenginleştirir… Ne kadar çok ortak anlam varsa o kadar derin ve zengin bir ilişki olur… Ortak anlamlarınızı, hedeflerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz…Böylece tamamen duygusal bir karar da vermemiş olursunuz… Bu arada unutmamak gerekir ki uzun soluklu bir evlilik için cesaret, kararlılık ve tabi ki sebat gerekir…Derin bir ortak anlam duygusunun paylaşımı olduğunda umut ve arzular desteklenmiş olur ve geleceğe yönelik enerji alınabilir…  Faydalı olabilmek temennisiyle…”

 

10- Seytan vesvese veriyor. Baska hic bir sey degil. Bizler sinirlarina dikkat eden insanlar, diger rahat kesim gibi evlenmeden tamamen baglanip asik olamazlar. Allah’a dua etmeli, gonlunu mutmain etmesi icin yalvarmalidir. Birde d vitamini eksikligi varsa boyle deprosyon vari haller olabiliyor hanimlarda. Kan degerlerini de olcturmesinde fayda vardir..

 

 

MUTLU EVİM’den..

TG Facebook Yorumları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.